Vítejte na stránkách psích spřežení Jeseníky

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabýváme se individuálními i skupinovými jízdami se psím spřežením

 

U nás naleznete ten pravý dárek pro Vánoce, narozeniny a další příležitosti

 

VOLNÉ TERMÍNY

 

   

 

   Jak vypadá dárkové balení.       

  Kde voucher zakoupíte - náš E-shop

 

 

 

 

Novinky

  • 28.12.2014 17:49

    Volné termíny a sněhové zpravodajství

    Dnes byly zaktualizovány volné termíny leden - březen 2015.Aktuální situace - mrzne až praští, sněhu zatím na saně málo - máme cca 10cm, ale zatím lehce padá. Potřebujeme se dostat alespoň na 20cm, aby tratě byly bezpečně sjízdné.Prozatím jezdíme na čtyřkolce.

  • 02.12.2014 11:01

    Aktualizace termínového kalendáře na zimní sezönu

    Proběhla aktualizace volných termínů pro zimní sezonu 2014/2015, můžete začít rezervovat :)

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

trocha teorie na začátek - co to vlastně je ten mushing...

Dnes si již hodně lidí vybaví pod slovem mushing spřežení tažných psů, které se žene po trati. Naprostá většina pak dodá, že ti psi jsou chlupaté hasky či malamuti.

Takže dejme si trochu základní lekce před jízdou, z čeho se to vlastně skládá to psí spřežení.......

Tedy máme zde psy. V zásadě lze zapřáhnout jakékoli trochu sportovně nadané plemeno - a pokud máte jednoho sportovního psa, klidně to s ním vyzkoušejte - ale nejvíce uvidíme v zápřahu psy tažné. Tažný pes je samozřejmě ten krásný sibiřský husky, malamut, samojed, grónský pes..., ale taky jsou to kříženci jako alaskán, eurohusky a pak také evropský saňový pes. Tito psi pak určitou měrou vypadají jako ohaři - aby ne, ohaří krev jim totiž koluje v žilách stejně, jako krev severských psů, chrtů a dalších. Nejsou sice tak tepelně odolní, jako jejich čistokrevní severští kolegové, ale vynikají obrovskou chutí pracovat a klasický seveřan si s nimi v rychlosti moc nezadá.

Pak je zde musher. Jezdec, který spřežení řídí ze saní, káry, či jiného vozidla pomocí hlasu. V dobách Zlaté horečky byl často používán bič, to je však naštěstí již pouze prach minulosti. Dnešní musher své spřežení hlasem navádí na správnou trať, a pouze hlasem spřežení povzbuzuje k vyššímu tempu.

Pokud psi mají reagovat na hlasové povely, musí se je nejdříve naučit. Mushera většinou poslouchají první dva psi, kterým říkáme leadři. Leadři vedou spřežení správným směrem. Stejně jako psi služební umí perfektně sedni, lehni, ke mě, aport - leadři spřežení musejí zvládat povely jako: vpřed, levá (haw), pravá (gee), stůj, zpět (otočení spřežení o 180°) atd. Dobrý leader, který své spřežení dovede bezpečně domů je velmi ceněným členem týmu.

Tím jsme se dostali k uspořádání spřežení. Už víme, že vepředu jsou leadři. Podíváme-li se úplně dozadu, najdeme tam psy zvané "zadáci". Zadáci táhnou největší tíhu. Jsou to většinou psi většího vzrůstu schopni velmi tvrdé práce. Uprostřed spřežení jsou obecně psi týmoví. Ti, kteří běží hned za leadery se většinou učí povely pro budoucí pozici leadera.

Spřežení máme kompletní, můžeme vyrazit. V zimě jedeme na saních nebo běžkách, na jaře a na podzim se jezdí na káře, koloběžce nebo na kole. Nasadíme psům postroje, připřáhneme je za tažné šňůry, a jedem...

 

Kontakt

Psí spřežení Jeseníky
rezervace a informace - paní Štěpánka Navrátilová
majitelka webu - Bára Koláčková

603596375 Navrátilová
774638689 Koláčková

Husky zážitky© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode